Trápí-li vás nechutenství

Příčin, proč odmítáte potravu nebo ani nemáte chuť k jídlu, může být opravdu veliké množství. Pokud se jedná o situaci řádově jen několik málo dnů, může to být způsobeno nervovým vypětím, změnami v osobním či profesním životě, procházením těžkou životní etapou a není třeba se hned znepokojovat. Ale mohou nastat i situace, kdy už je dobré obrátit se na svého lékaře, který dovede situaci a váš aktuální zdravotní stav zhodnotit a doporučit pak návštěvu odborníka specializujícího se na poruchy příjmu potravy.
vyhublá žena
Anorexie jen na čas?
S pojmem anorexie už jste se určitě setkali a možná i s příběhy dívek či chlapců, kteří se s tímto problémem v životě potýkali. Tato nemoc vzniká dlouhou dobu, její sestrou je tzv. dočasná anorexie. Začátky nemusíte ani nijak zvlášť sami na sobě postřehnout, prostě nemáte chuť na žádné jídlo, ani vaše oblíbené, způsobit jej může běžné nachlazení, ale také problémy s vnitřními orgány, jako jsou např. ledviny nebo i jiné závažné onemocnění. Důležité je nemoc podchytit včas a začít s léčbou.
Anorexie sama o sobě, jak její název „dočasná“ napovídá, je krátkodobá a pocit, že jíst nemusíte a ani se vám nechce, je pouze přechodný. Doba je individuální, přesně se specifikovat nedá. Většinou se s ní setkávají lidé, kteří trpí psychickými obtížemi, s tím je ruku v ruce spojen problém se snižováním váhy, nutkání svou hmotnost snížit je až nezdravé.
metr a pilulka
Horší a daleko nebezpečnější variantou je anorexie „mentální“, ta bohužel v důsledcích může vést až ke smrti. V tomto případě se jedná o nebezpečnou nemoc, kterou má dotyčný „v hlavě“. Důvody, proč obě tyto varianty anorexie propukají, však mohou být totožné.
Platí zde jedno jediné, odhalit nemoc včas a vyhledat pomoc odborníka. Prvním varovným příznakem je pocit jedince, že je obézní, až je na první pohled patrné, že je kost a kůže.
Jsme lidé chybující a život je plný nástrah. Důležité je si přiznat, že mám problém a nebát se to přiznat i ostatním.

Author: