Propastné rozdíly platů v naší republice


Důchodci
Určitě každý ví, jaké jsou u nás starobní důchody. Pro jeho nárok musíte splnit dvě věci, tedy dosáhnout důchodového věku a odpracovat potřebný počet let. Dále záleží na průměru hrubých výdělků v daném období. V loňském roce činil průměrný starobní důchod 11 850 korun měsíčně.  Všichni víme, že to není žádná sláva. Samozřejmě, pár vyjímek existuje, ale většinou se dá říct, že důchodci doslova strádají.
výpočet devatenáct.jpg
Absolventi
Oproti tomu absolventi VŠ se dnes nebojí říci o výplatu dle své představy. Dříve byl totiž velký problém, že firmy nechtěli přijímat pracovníky bez praxe. To dnes již neplatí, mnohé firmy si vybírají své budoucí zaměstnance už na školách. To se týká hlavně absolventů s technickým vzděláním, konstruktérech, vývojářích, účetních, elektroinženýrech, oborů informačních technologií apod. Ovšem cílem většiny mladých je zakotvit na managerských pozicích. Jsou i regionální rozdíly, v Praze a okolí má absolvent průměrný plat 27-28 tisíc, v jiném kraji se tento plat pohybuje kolem 20 tisíc.
Ředitelské pozice a vrcholní manageři
Dosáhnout takové pozice je skutečně snem každého pracovníka. Samozřejmě záleží na oboru, ale zde se výplaty pohybují v průměru od 35 do 122 tisíc měsíčně. Nejlépe jsou na tom obory bank a finančních institucí. Nejhůře humanitární obory.
panáček a zlaté mince.jpg
Někteří sportovci a jejich vedení
Předem podotýkám, že je to jen zlomek sportovců, kteří se mohou pochlubit takovými příjmy. A stojí za tím určitě hodně dřiny a odříkání. A také se musí připočítat náklady na vybavení. Lední hokej patří k těm nejdražším, nejmasovějším sportem je fotbal. Platy českých sportovců se nezveřejňují, ale věřte tomu, že jsou fotbalisté prvoligových českých klubů s platem přes milion korun za měsíc! Připadá vám to přehnané? Tak si představte, že v managementu těchto klubů jsou lidé, kteří mají i více.
Jsou to opravdu propastné rozdíly, ale zase si můžeme říct, že peníze opravdu nejsou všechno. Je velmi obtížné plánovat a žít bez nich podle svých představ, ale také víme, že peníze kazí charakter a vztahy.

Author: