Zazimování zahrady

Ani na podzim nemá zahrádkář odpočinek, musí se věnovat zahradě, aby znovu na jaře rozkvetla do barev a krásy. Trávník se musí posekat (ne moc nízko, zhruba kolem 5cm výšky), ale ještě před tím shrabat listí. To je z důvodu, aby se pod listím na trávníku netvořila plíseň, zahnědnutí trávníku. Dále se trávník může přihnojit podzimním hnojivem s vysokým obsahem draslíku (nízkým obsahem dusíku), podporující přezimování. Proveďte vertikulaci, čímž se půda provzdušní a nezarůstá mechy. Během zimy omezte chození po zasněženém trávníku na minimum., opět z důvodu hrozící plísně sněžné.  Listí dávejte na kompost, získáte kvalitní hnojivo (můžete tam přidat zbytky zeleniny, staré květiny, skořápky od vajíček).
spadané listí
Záhony na kořenovou zeleninu zrušte, v případě mírných mrazů tam můžete ponechat (chráněné vrstvou listí) špenát, čínské zelí, či kapustu. Záhony samozřejmě zryjte a odplevelte, případně hlínu můžete pohnojit.
Nezapomeňte vyprázdnit sudy a jiné nádoby na dešťovou vodu, rozvod vody kvůli případnému popraskání vypusťte. Stejně tak vypněte vodu pro automatické zavlažování, hadice a postřikovače demontujte a uskladněte na suchém místě.
Na jaře kvetoucí keře se zkracují, kořeny keřů chraňte zeminou, rašelinou, popřípadě chvojím, stejně tak kořeny růží chraňte zeminou, nebo mulčem, odkvetlé květy odstřihněte.  Rostliny, které nemají rády tuhou zimu seřízněte, přesaďte do květináčů a zazimujte na suchém a chladném místě. Se zaléváním opatrně, mohlo by dojít k uhnití.
ježek u jídla
Pokud máte na zahradě stromy, tak k nim můžete nahrnout listí, nebo chvojí. Před zvěří je chraňte pletivem. Větve odstraňujte jen zjevně uschlé, nebo napadené chorobami. V případě, že máte na zahradě místo, můžete vysadit nové stromy a keře. Podzim je na to nejvhodnější doba a to až do doby, kdy je teplota jak vzduchu, tak zeminy nad nulou.
Máte-li bazén, nebo jiné vodní plochy, postarejte se i o ně, třeba zakrytím zazimovací plachtou, která chrání před nečistotami, či pádu lidí a zvířat do vody. Jsou-li v jezírku ryby, zajistěte jim dostatek kyslíku.

Author: