Vyplácí vám část mzdy na ruku? Řekněte NE!

V první řadě je potřeba si říct, že jedním z důvodů, proč není tato nabídka výhodná pro vás, ale pouze pro zaměstnavatele je ten, že v případě, že byste dostali výpověď z důvodu nadbytečnosti podle § 52 písmene C zákoníku práce, dostanete mnohem nižší odstupné, než byste teoreticky mohli dostat, pokud byste celou mzdu měli tak zvaně na papíře.

Dalším důvodem, který je už pro většinu lidí běžnější, je ten, že budete mít tedy z oficiální hrubé mzdy také vypočítanou náhradu mzdy za dovolenou a pracovní neschopnost v prvních čtrnácti dnech, kterou vyplácí zaměstnavatel.
černoška v kanceláři.jpg

Jako třetím důležitým argumentem je právě nižší částka vyplácená za odpracované svátky. Dá se předpokládat, že pokud vám zaměstnavatel vyplácí část mzdy na ruku, nebude vám doplácet na ruku dvojnásobnou sazbu právě za odpracované svátky.

Dalším argumentem do pranice je ten, že budete mít nižší dávky od státu. Je totiž pravdou, že nemocenskou od státu, mateřskou, ošetřování či podporu v nezaměstnanosti dostanete ve výši, jakou vám vypočítají právě z oficiálního příjmu. To se vztahuje i právě na starobní důchod. Teď vám to přijde možná zbytečné o tom uvažovat, ale jak se budete divit, až vám místo možných 12.000,- Kč důchodu za 40 odpracovaných let s měsíční hrubou mzdou ve výši cca 22.000,- Kč, přijde místo toho třeba 8.000,- Kč, protože jste celé roky měli na papíře třeba jen 8.900,- Kč měsíčně.

Toto se netýká samozřejmě jen stáří, ale také případných zdravotních problémů pro výpočet invalidního důchodu. Není příjemné na to myslet, ale také vaši potomci by potom získali mnohem menší sirotčí důchod.
myšlení na práci.jpg

Možná se i vy ptáte, zda se zaměstnavateli vyplatí takto snižovat na papíře vaši mzdu, ale pokud už se ptáte, je to tak. Zaměstnavatel totiž ušetří velmi výrazně. Takový zaměstnavatel platí totiž 25 % ze mzdy na sociální pojištění za zaměstnance a také 9 % na zdravotní pojištění. Souhrnně tedy za osobu zaplatí celkem 34 %.

Kromě toho, že je toto protiprávní jednání, ušetří na každé tisícikoruně zaměstnavatel 340,- Kč.

Inu, je třeba si říci, že šílené vysoké daně nutí zaměstnavatele dělat tyto kroky, které nejsou vůči státu fér, což pak má dopad opět na další zaměstnavatele. Nicméně není se čemu divit, když stát zadlužují různí exoti. Někde se pak brát musí. Tím jsme pak samozřejmě v začarovaném kruhu.


Author: