Méně obvyklé možnosti využití suchého zipu

Svazování kabelů

Na tento trik se často zapomíná. Když potřebujete mít přehled v kabeláži od výpočetní techniky, audio soupravy, televizoru, v kabelových rozvodech připojení k Internetu, v kabelech prodlužovacích šňůr k různým spotřebičům, pak hledáte cokoli, co je při ruce, co by tak mohlo efektivně kabely svázat, aby se neporušily, aby je bylo možné kdykoli opět uvolnit a někam jinam přemístit. Když použijete svazovací plastové pásky, ty jsou na jedno použití. Jakmile je do sebe zaklesnete jemnými zoubky, už je nepovolíte. Ke svazování lze použít také plastem obalený drátek, ten však nemusí mít dostatečnou pevnost, může se časem uvolnit nebo prasknout.

kvetoucí bodláky

A v této situaci může nastoupit pásek na suchý zip. Jestliže je dostatečně široký, poradí si se všemi typy kabelů, pevnost spoje je dostatečná a můžete pásek kdykoli přemístit jinam, posunout, vložit ke stávajícím kabelům nový kablík, zkrátka se suchým zipem lze pracovat velmi pružně a operativně.

pásek na suchý zi

Výhodou suchých zipů je odolnost vůči vlivům okolního prostředí, lze je použít ke svázání kabeláže jak uvnitř ve vytápěné místnosti, tak i tam, kde se netopí. Odolává silným mrazům i extrémnímu vedru, nevadí mu déšť, námraza, sníh, vyšší vlhkost a dokonce může být i zcela ponořen pod vodou.

Záchranné vesty

Vodáctví má u nás mnohaletou tradici a možná, že i v souvislosti s epidemií Covidu-19 bude růst zájem o tento způsob trávení dovolené. Kdo vyrazí na vodu, nebude se muset kvůli tomu nechat testovat, očkovat ani předkládat nějaký Covid pas, jednoduše sbalíte věci a vyrazíte do kempu (někdy to jde i mimo kemp) s vlastní či pronajatou lodí. Budete svými vlastními pány volného času a třeba vás vodáctví uchvátí natolik, že mu propadnete na celý život. Bude to chtít ovšem mít vlastní výzbroj – helmu, lodní vaky, spacák, stan, karimatku, vařič a mimo jiné i plovací záchrannou vestu. Vesty, které jsou opatřeny šňůrkami, upravte na zapínání na suchý zip, šňůrky se totiž pod vodou špatně rozepínají, zatímco na suchý zip je stoprocentní spolehnutí.

Author: