Jarní práce

Ano, je to tak, únor se pomalu ale jistě chýlí ke konci a je nejvyšší čas naplánovat si práce. Pokud vlastníte zahrádku, skleník, musíte se mnou souhlasit. Každý týden skluzu je znát. Možná si ostatní klepou na čelo, ale zkušení zahrádkáři ví, o čem mluvím.

petrklíče v květináčích

Na co tedy nesmíte zapomenout?


·         Začněte skleníkem. Pokud jste si dali práci na podzim, máte vyhráno. Ideálně jste měli vyměnit hlínu a sehnat si koňský hnůj, který zeminu dobře vyživí. Nic ale není ztraceno. Vyčistěte a zryjte zeminu. Vykliďte vše nepotřebné, co jste tam před zimou schovali. Pokud jste tam měli zazimované rostliny, zkontrolujte jejich stav, zda přežily. Projděte i technický stav skleníku, zda není zapotřebí oprav.
rajčata ve skleníku


·         Jste-li zvyklý sami si obstarat sadbu, je nejvyšší čas ji zasít. Než vypěstuje sazenice rajčat, paprik, chvíli to trvá. Samozřejmě, že je možné už koupit si rostlinky předpěstované v zahradnictvích. První, co se vysévá, jsou sazenice salátu, které už v březnu je možné vysadit do skleníku. Připravte si i brambory, které budou určeny k sadbě. Při slunečných dnech se můžete věnovat už práci na zahradě a vše si nachystat. Pokud jste šetřiví a zároveň lenoši, můžete zakoupit sazenice na učilištích, které mají obor zahradník. Seženete zde vše potřebné za bezkonkurenční ceny.


·         Nezapomeňte ani na jarní výzdobu. Pokliďte zimní květináče, které krášlily vaši zahradu a parapety a utřete je. V květinářstvích už jsou v nabídce primule, hyacinty, které ohlašují jaro. Jsou nádherně barevně vyvedené a rozzáří váš dům. Nezapomeňte ale na to, že hyacint má velmi pronikavou vůni a příliš se nehodí k dekoraci uzavřených prostorů. Venku mu bude lépe. Měli jste obalené stromky proti omrznutí, můžete je pomalu vysvléknout.


·         Zapojte ruce všech členů domácnosti. Děti mohou uhrabat trávník a pomoci vám s úklidem. Samy si mohou pěstovat sazenice a mít tak na starost vlastní sklizeň. Učte je při tom.


·         Udělejte si zásoby vody. Máte-li nádrže na vodu, je na čase zkontrolovat je. Spotřeba vody stoupá a s ní i částka na složence. Jarní deště vám mohou ulehčit. Na zalévání je vhodná dešťovka. Manžel se může zapojit a přiložit ruku k dílu.

Author: