Balíme (batoh)

1.      Seznam
Než začnete věci skládat do batohu, udělejte si seznam všeho, co s sebou chcete mít. Oblečení, hygienu, věci na spaní, na vaření, stan, spacák, prostě všeho, co budete brát. Pokud vás jede víc, domluvte se, kdo veze co. V partě pěti lidí opravdu nepotřebujete pět stanů, pět vařičů ani pět šňůr na prádlo. Jakmile seznam máte, držte se ho. Pokud jste nováček, není také špatný nápad seznam projít s někým zkušenějším, kdo vám dokáže poradit.
batoh na skále
2.      Bez nesmyslů
Krása dovolené je v tom, že s sebou člověk netahá hromadu nesmyslů. Takže ano, budete se muset týden nebo čtrnáct dní obejít bez pleťového krému, pilníčku na nehty, tří různých druhů kosmetických štětců nebo notebooku. Ale to je na tom právě to krásné. Protože i kdybyste s sebou nakrásně tuhle hromadu chtěli táhnout, tak ji nejspíš po prvních deseti kilometrech hodíte do koše, protože to prostě neutáhnete.
3.      Odlehčené materiály
Pokud si chcete ulehčit cestu, tak se rozhodně podívejte na věci, které jsou vyrobené z odlehčených materiálů, zejména z plastu. Klasické hliníkové ešusy jsou sice krásné, ale na jídlo úplně postačí plastová miska. Je lehčí, snáze se myje, a v partě vám pak stačí jeden ešus na vaření. V obchodě se také poohlédněte po zmenšených baleních vašich oblíbených produktů, nebo si je odlijte do lahviček. Na deset dní opravdu nepotřebujete plnou lahev šamponu, celou lahev oleje nebo kilový pytel soli.
cestovní batoh
4.      Nakupujte
Rozhodně není potřeba brát s sebou například všechno jídlo, které po cestě sníte. Zejména pokud se chystáte toulat se po obydlených oblastech, je daleko jednodušší vzít s sebou pár základních potravin, a zbytek dokupovat postupně, jak půjdete. Díky tomu toho na zádech neponesete tolik. Pokud opravdu nevěříte, že byste unesli plný batoh, je také možnost naplánovat si takzvanou „tour de penzion“, tedy že budete přespávat po hotelích. Je to sice dražší, ale nebyli byste první ani poslední.

Author: