Trnky v zahradě

Trnka obecná (Prunus spinosa), neboli slivoň trnka je keř, případně menší strom. Patří do čeledi růžovitých. Dorůstá obvykle do výšky dvou metrů.
 
Kam trnku v zahradě umístit
Trnku lze zasadit v zahradě prakticky kdekoli. Záleží jen na vašem vkusu a velikosti pozemku zahrady. Může být na slunci i v polostínu. Snese sucho i mráz. Má bohatý kořenový systém, dlouhé kořeny tvoří hodně výhonů. Toho se dá využít při zpevňování svahů či náspů. Ve volné přírodě vytváří často houštiny zabírající velké plochy. V zahradě ji můžete mít jako solitér, i ve skupině, například jako živý plot. Ten je samozřejmě potřeba občas zastřihnout. Tím péče o tuto nenáročnou rostlinu končí. Nemusíte se o ni nijak starat. Nepotřebuje hnojení ani žádné postřiky.
jarní květy.jpg 
Trnka má krásné květy i plody
Trnka má krásné bílé pětičetné květy. Objevují se brzo na jaře ve velkém množství. Mají průměr až 1,5 cm. Nejčastěji rostou v převislých okolících, někdy i samostatně. Po jejich oplodnění se z květů vyvíjejí kulovité peckovice – trnky. Dozrávají v průběhu října a listopadu. Mají výraznou modročernou barvu a jsou velké asi 1 – 1,5 cm. Velká pecka obsahující semeno se od dužiny jen velmi těžko odděluje. Trnky jsou trpce kyselé. Jejich konzumenti včetně ptactva ovšem vědí, že nejlépe chutnají přejdou – li mrazem.
 
Jak trnky můžeme využít
Trnky jsou zdravé. Čaj z květů má močopudné účinky, pomáhá při zácpě i nachlazení. V případě, že chceme sklidit plody, je potřeba to udělat rychleji než ptáci. To znamená ještě trpké před prvními mrazy. Můžeme je jíst syrové, ale dá se nich vyrobit džem, výborné víno, likér i pálenka. Jsou vhodné i ke konzervaci. Dříve se trnková šťáva používala k barvení látek. Dávala jim trvalou světle modrou barvu. Trnkové dřevo má načervenalou běl a hnědočervené jádro. Je tvrdé. Používá se na výrobu holí a je vhodné pro zpracování na soustruhu.
kulaté švestky.jpg 
Trnka jako skvělý prvek ekosystému
Tento keř či strom láká ptáky. Budují si v něm dobře chráněná hnízda a mají zde po dozrání plodů k dispozici výbornou potravu. Včely a motýly zase láká sladký nektar květů. Trnka se tak postará o druhovou pestrost ve vaší zahradě.

Author: