Skutečně nám proteinová dieta pomůže zhubnout?

Asi každý z nás touží po tom, aby měl co nejideálnější postavu. Avšak jen málo z nás si uvědomuje, že definice ideálu se v průběhu času měnila. Zatímco například ve starém Řecku byla za vrchol krásy považována svalnatá, vysportovaná postava, v baroku byla zvláště u žen dávána přednost plnějším tvarům.

Mělo to samozřejmě svůj důvod – lidé věřili, že široké boky znamenají i snadnější porod. A to bylo důležité, neboť tehdy měla žena za život i deset dětí (a byla ráda, když se dospělosti dožilo jedno či dvě), a poporodní péče prakticky neexistovala. Pro přežití tedy bylo nutné, aby porod byl co nejsnadnější.

bazen4

V současnosti se móda obrátila, a jako krásná je nám prezentována štíhlá, mnohdy až vychrtlá žena. Samozřejmě je fakt, že zdravě štíhlý člověk bývá zdravější, zatímco obezita zvyšuje možnost cukrovky či kardiovaskulárních onemocnění. Není tedy divu, že se mnohé ženy snaží tohoto trendu dosáhnout.

Pravdou však je, že to pro většinu z nás není tak jednoduché. Zaměstnání jsou totiž ve většině případů sedavá, a ačkoliv rozhodně psychicky namáhavá a vyčerpávající, příliš kalorií při nich nespálíme. To však neznamená, že nejsme večer unavení, a že nejsme rádi, když si v klidu sedneme.

detox1

To vše samozřejmě vyvolává snahu dosáhnout ideální hmotnosti nejrůznějšími zkratkami. A zdaleka nejběžnější jsou diety. Příkladem může být proteinová dieta, která sází na vyšší podíl proteinů ve stravě oproti sacharidům. Skutečně ale mohou tyto diety fungovat?

Bohužel, u většiny z nás nikoliv. Je zde totiž ten problém, že nemáme dostatečný výdej kalorií. Pokud chceme zhubnout, je tedy potřeba, abychom se více hýbali. To však není při našem životním stylu u většiny z nás možné.

Nezbývá nám tedy, než se buď smířit s tím, že budeme mít oblejší postavu, nebo si ten čas najít. Pouze přiměřený pohyb a správná strava nám totiž pomohou k vysněné postavě. Zde žádná zkratka bohužel neexistuje.

Author: