Přírodní látky vs. umělé

Umělé varianty potravin a doplňků stravy jsou vyrobeny tak, aby co možná nejlépe odpovídaly našim chuťovým receptorům, tedy aby nám velice chutnaly. Lidé si tak velice lehce zvyknou na tuto umělou chuť, která se, bohužel, v přirozeném světě zas tak moc nevyskytuje, protože málokterá potravina má opravdu tak specifickou chuť, že by si na ni člověk tak rychle udělal závislost. Ta je mimochodem také velkým faktorem při výběru potravin a doplňků stravy, neboť lidé se za těch několik desítek let stali opravdu závislými na továrně zpracované potraviny. Jen se podívejte všude kolem – rychlé občerstvení, uměle slazené nápoje, sladkosti nabité cukrem a chemickými přídavky a barvivy. Celý svět je zamořen umělými věcmi, které nám však až hříšně chutnají. Proto si je taky dáváme – my nemáme hlad, to je pojem člověku modernímu v moderním světě takřka neznámý, my máme chuť. Kdybychom totiž měli doopravdy hlad na něco vydatného, více si vaříme.

nekonečná energie závodních běžců

S tím souvisí také trh s energetickými nápoji a doplňky stravy, které zaručí, že člověk se bude koncentrovat daleko více a mnohem déle. Energetické nápoje jsou jednou velkou rakovinotvornou buňkou, kterou do sebe ale lidé lijí, protože jim to chutná nebo protože jim to připadá jako něco dobrého. Zároveň tomuto zlozvyku vystavujeme i naše nejmenší, kteří by vůbec s něčím takovým neměli přijít do kontaktu. Osmileté děti, které pijí energetické nápoje, jsou poté plné energie, vyvíjejí se u nich poruchy chování (jak v dnešní době odborníci popisují přílišnou energičnost dětí) a ty jsou poté nezvladatelné.

muž zasažený návalem energie

Neříkáme, že se vše dá vyřešit jednoduchým přechodem na zdravější variantu. Ale minimálně dospělí mohou změnit své návyky a namísto energetického nápoje plného chemie by si raději měli dát guarana tablety, které jsou ryze přírodní a nemají takový negativní efekt na naše zdraví. A samozřejmě by měli držet dál od všeho umělého i své potomky.

energetické malé dítě na trávníků

Author: