Jak zvládnout s dítětem prohlídku u lékaře?

Každý rodič dobře ví, jaká situace ho čeká, když dítě přivede do prostředí nemocnice nebo jiného zdravotnického zařízení. Dítě vnímá tyto prostory jako prvotní krok k tomu, že se něco chystá a začíná mít strach o to, co s ním kdo bude dělat. A vaše vysvětlování o tom, že se nic neděje, mu vůbec nepomůže překonat jeho strach z neznámého a děsivého prostředí.
vyšetřování se stetoskopem

Strach z doktorů

Každé dítě se jednou setká se situací, která ho přinutí zajít k doktorovi na vyšetření. Každá počáteční negativní zkušenost, může dítě přivést k takzvanému bloku a obavám ze zdravotnického prostředí. Jestli jste kvůli nějakému zdravotnímu problému navštěvovali doktory příliš často, dítě si na to s velkou pravděpodobností nejen že nezvykne, ale začne se bránit i myšlence, opětovně se tam vracet a spolupracovat. A do jisté míry se v něm zrodí strach z toho, co tam s ním budou opět provádět.
Dospělý člověk vnímá návštěvu lékaře jako nevyhnutelnou pomoc, při řešení jeho potíží, ale dítě bere každou prohlídku jako nepřátelskou věc, kterou nechce podstoupit.

Na dítě musíte pomalu!

Jestli vysvětlování nepomohlo, zkuste ho na příchod k doktorovi pomalu připravit. Řekněte mu vše, co ho tam bude čekat, co mu budou provádět a proč je důležité to, aby spolupracoval. Je dobré mu ozřejmit situaci, která po vstupu do ordinace nastane. Když ani poté, nebude vaše dítě schopné přijmout fakt, že je prohlídka potřeba, zaútočte na jeho dětská přání. Každé dítě touží po něčem, co mu jeho rodiče nekoupí. Teď máte příležitost motivovat ho k tomu, že když to vydrží a bude statečné, dopřejete mu dárek, po jakém tak moc touží. Pomůže to nejen vám, společně zvládnout bezproblémový chod prohlídky, ale i jeho psychice, že za malé „utrpení“ přijde zasloužená odměna.
problémy se zuby
DŮLEŽITÉ!
Nikdy se dítěti nesnažte silou vnutit to, že se bude muset podvolit doktorům. Zbytečně v něm vyvoláte jen traumatický zážitek, který se s ním může potáhnout celé dětství. Zkuste udělat kompromis a v klidu a trpělivě se s ním dopracovat do stádia, kdy sám povolí a přistoupí na lékařskou pomoc.

Author: